Haber

İran’ın kuzeybatısındaki gösteriler sırasında 2 güvenlik görevlisi öldürüldü

İran’ın kuzeybatısındaki Bukan kentindeki protestolar sırasında 2 güvenlik görevlisinin “silahlı kişilerle girilen çatışmada” öldüğü bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine nazaran, dün gece Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Bukan kentindeki şovlar sırasında silahlı şahıslarla güvenlik güçleri ortasında çatışma çıktı.

Çatışma sonucu iki güvenlik vazifelisi hayatını kaybetti.

IRNA, Bukan’da önceki günkü gösterilerde de bir albayın “kimliği belirsiz isyancılar” tarafından tabancayla vurularak öldürüldüğünü bildirmişti.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise evvelki gün yaptığı açıklamada, şovlarda 342 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 50’den fazla güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi.

Son olarak dün akşam Meşhed ve Senendec kentlerindeki şovlar sırasında biri yarbay 3 güvenlik görevlisinin bıçaklı hücum sonucu öldüğü açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu