Haber

İran heyeti hafta sonuna kadar Suudi Arabistan’a gidecek

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Dışişleri Bakanlığı Basra Körfezi Genel Müdürü Ali İsket Enayeti, İran’ın büyükelçilik ve konsolosluk açılışına ilişkin yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile ön istişarelerde bulunulduğunu söyledi.

Enayeti, İran heyetinin Dışişleri Bakanlığı’ndaki çalışmalarında son aşamaya geldiğini bildirdi. “Tüm idari işler tamamlandı. Heyetin hafta sonuna kadar Suudi Arabistan’a hareket etmesi bekleniyor.‘ diye ilan etti.

Enayeti, Riyad’daki büyükelçilik ile Cidde’deki konsolosluğun yeniden açılmasına yönelik hazırlıkları yapmak ve gerekli tedbirleri almak üzere iki ayrı İran heyetinin görevlendirildiğini kaydetti.

Enayeti, iki taraf arasında imzalanan hava taşımacılığı anlaşmasının yürürlüğe girmesi için teknik heyetlerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti. “Buna istinaden İran ile Suudi Arabistan arasında gidiş-dönüş seferlerin yeniden başlatılmasına karar verildi.’ sözlerini kullandı.

İran ve Suudi Arabistan büyükelçi açmaya karar verdi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk AbdullahiyanSuudi Dışişleri Bakanı ile Faysal bin Ferhan,6 Nisan’da Çin’in başkenti Pekin’e ulaştı ve iki ülke büyükelçiliklerini yeniden açma, iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatma ve vizeleri kolaylaştırma konusunda anlaştılar.

Tahran-Riyad ortasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyinde yapılan ilk resmi görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu