Haber

Paris’te elektrikli scooter yasaklandı

Paris, scooter’ları yasaklamak için dün bir referandum düzenledi. Paris halkının yüzde 90’ı scooter’ın yasaklanması yönünde oy kullanırken, bu durum dünya tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

KAZA VE ÖLÜMLERE DİKKAT EDİLDİ

2018 yılında daha çevreci ve daha hızlı toplu taşıma prosedürü olarak Paris belediyesi tarafından desteklenen scooter sayısının kaza ve ölüm sayılarındaki artışla birlikte arttığı kaydedildi. 2022 yılında elektrikli scooterların neden olduğu kazada resmi kayıtlara göre 3 kişi hayatını kaybederken 459 kişi de yaralandı.

REFERANDUM SONUCU UYGULANACAK

Paris’in 20 bölgesinde yayınlanan seçim sonuçlarına göre elektrikli ve paylaşımlı scooter kullanımının yasaklanması talep edilirken, referandum sonuçları resmi olarak bağlayıcı değil. Ancak Paris belediyesinden yetkililer, oylama sonucunu uygulayacaklarını açıkladı.

2,5 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Fransa’da 2,5 milyon kişi elektrikli scooter hizmetinden yararlanırken, bu araçlar Paris dahil 200’den fazla şehirde kiralanabiliyor. Paris’te bulunan Lime, Dott ve Tier isimli şirketler ayda yaklaşık 400.000 kişiye elektrikli scooter kiralama hizmeti veriyor. Scooterlar daha çok gençler ve turistler tarafından tercih edilmektedir. Paris’te her 5 kazadan 1’inin elektrikli scooter’a binen 2 kişiden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu